|
Loading pages...
Забуті досягнення
Одного тихого вечора в гості до Петра Міколяша - власника львівської аптеки «Під золотою зіркою» (вул. Коперніка,1), завітав бориславський підприємець-винокур (ремісник, що виготовляє горілку та спирт) Абрагам Шрайнер, який привіз два центнери ропи і запропонував цікаву річ… «А нехай твої аптекарі спробують одержати з цієї нафтової ропи…горілку». Ідея зацікавила власника. Тож за реалізацію проекту взялись аптекарі Йоган Зех та Ігнатій Лукасевич. Працювали довго аж поки не отримали прозору рідину без запаху, яка горіла гарним яскравим полум’ям і не коптіла. І це була не горілка, а гас. Отже 30 березня 1853 р. у Львові вперше
засвітилась гасова лямпа (сконструював А. Бартковський). А 2 грудня 1853 р. на ім’я Йогана Зега, магістра фармації у Львові було видано привілей (або патент), про що свідчать документи віденського та львівського архівів. До порівняння у США дистиляцію нафти вперше здійснено Бенджаміном Сілліманом лише 16 квітня 1855 р. Спочатку льв’яни з недовірою ставились до цього чуда. Втім у липні 1853 р. вперше у світі за допомогою цього освітлення була проведена складна хірургічна операція. Гасова лямпа набуває популярності, адже нове освітлення є не лише безпечним, але й гігієнічним. Проте, на вершині злету раптово відбулося падіння. У 1858р., в наслідок пожежі в крамниці Зеха, загинула його дружина разом зі своєю сестрою. Трагедія змінила долю аптекаря.У 1875 р. Й. Зех переїхав до Борислава.
Однак конкуренція не має жалю, тому з часом ім’я Йогана Зеха було витіснене на задній план. Хоча справжні львів’яни ніколи не забудуть, що саме тут відбулася подія світового масштабу.
Джерело
Наступна
|
|